
Worden alcoholvrije vakanties de nieuwe trend?
Herken je dat gevoel? Af en toe heb ik de behoefte om mezelf helemaal te resetten. Lichaam en geest even opschonen, alles een frisse kickstart geven. Maar met mijn ADHD-energie heb ik niet altijd geduld om hier eindeloos veel tijd en energie in te steken. Dus ja, ik zoek vooral naar quick fixes. Een week detoxen in Thailand, een spiritueel retreat op Ibiza of zelfs een paar dagen stilte in de Nederlandse bossen – het trekt me op zulke momenten allemaal. Wat hoop ik te vinden? Rust, ruimte, tijd om te doen wat ik wil, vertroeteld worden met behandelingen en massages, lekker eten… en oh ja, lekker drinken. Nee, fout! Het laatste hoort er vaak niet bij. Tijdens zo’n vakantie ligt de focus op wat écht goed voor je is: verse groenten, veel thee, zuivere lucht, beweging en vooral tijd voor jezelf.
Retreat of niet?
Voor deze blog ben ik even in de wereld van dit soort retreats gedoken. Niet fysiek, helaas, maar ik heb het onderwerp in de groep gegooid waar ik momenteel op workation ben in Griekenland. Zes ondernemende dames, allemaal met verschillende achtergronden. De eerste dagen zagen we vooral de verschillen. De jongste is 24, de oudste 57, met en zonder kinderen, kleine en grote bedrijven, vega of carnivoor, wel en geen alcohol. Maar na drie dagen intensief werken en praten, kwamen we tot een aantal opvallende gemene delers. We zijn allemaal ambitieus en dragen allemaal een flinke rugzak. Van psychische en lichamelijke mishandeling tot slechte huwelijken, van niet weten wie je vader is tot jarenlang gepest worden in je jeugd. Wat mij betreft, stuk voor stuk redenen om te verdrinken in alcohol, zoals ik dat vaak doe/deed. Toch is niet iedereen in de groep hetzelfde. Een van de dames drinkt juist om die reden niet meer. Ze wil helder zijn, de pijn doorvoelen en verwerken, in plaats van ervoor weg te lopen met een glas wijn.
Wat zou ik graag willen onderzoeken: helpt zo’n retraite écht om van je alcoholgewoonten af te komen? Vaak zeg ik tegen mezelf: “Dat ga ik boeken voor mezelf.” Maar als mijn beste vriendin dan zegt: “Nee joh, we gaan samen naar Ibiza en genieten van het leven”, dan ben ik alweer om. “Ruggengraat van een aardappel", zeg ik dan lachend. Maar de vraag blijft: kunnen we echt geloven in de verhalen van de ‘non-alcohol goeroes’ die beweren zich beter te voelen dan ooit?
Geloof jij in de non-alcohol goeroes?
Er zijn tegenwoordig heel wat 'goeroes' die zich hebben gepositioneerd als experts in het bevorderen van een alcoholvrije levensstijl. Bekend geworden door hun blogs en boeken over de schadelijke effecten van alcohol en hun eigen ervaringen waardoor ze mensen helpen hun drinkgedrag te veranderen. Via Instagram word ik regelmatig gebombardeerd met reels, praktische tips, coaching en inspiratie, allemaal gericht op het volhouden van een alcoholvrije levensstijl. Langdurig resultaat is wat ik wens, maar dan liever door kortdurende acties van mijn kant. Zwakke hap.
Zelf kijk ik nu ook kritisch naar mezelf. 40 dagen geen druppel, en dan? Doen we daarna weer lekker een drankje? Als je me nu vraagt, zeg ik nee. Ik voel me zoveel beter, slaap goed, ben helder, heb meer energie. Maar vind ik het gezellig? Nee, eerlijk gezegd niet. Ik leg de dames in mijn groep de case voor om een reis te maken waar het hoofddoel is om écht je patronen door te breken. Zou jij het aandurven om te werken aan je verslaving, je gewoonten, je geest? Wat zou je veranderen? Wat zou je ervaren?
Twee dames in de groep vonden het idee van een detox- of alcoholvrije reis juist bevrijdend. Voor drie anderen riep het vooral vragen op: "Waarom zou je jezelf zo straffen?” en “Heeft het überhaupt zin voor één of twee weken?" De laatste ging vanuit haar coachingachtergrond gloeien bij het idee van familieopstellingen en 1 op 1 sessies om de reden van het alcoholgebruik te achterhalen.
Conclusie: gaan we of niet?
Het is tegenwoordig niet moeilijk meer om een geschikte plek te vinden voor een alcoholvrije vakantie. Hotels en restaurants wereldwijd bieden steeds alcoholvrije drankjes aan, zie je ook niet- alcoholische drankpakketten op cruiseschepen, en bij sommige airlines kan je zelfs tijdens je vlucht een mocktail bestellen.
De grote vraag is: zou jij de uitdaging aandurven om jezelf eens écht uit te dagen en te kijken hoe je je voelt zonder die glazen bier, wijn of cocktail in je hand? Misschien is de grootste verandering die je op vakantie meeneemt niet de bestemming, maar de manier waarop jij je lichaam en geest behandelt. Ik zie gelijk een nieuw idee voor me: een retreat van een aantal dagen, niet alleen gericht op ontspanning maar op heling, bewustwording en verandering. Ga je mee?
298.000
deelnemers gingen je voor